Edip Başerin işi zor

Edip Başerin işi zor
Terör örgütü PKK ile mücadelede koordinatörlüğe getirilen Başer'in işi zor.Abone ol

Terör örgütü PKK ile mücadelede koordinatör dönemi başlıyor. Hukuki prosedürü tamamlanan emekli Orgeneral Edip Başer'in imzası Başbakan Erdoğan'ın masasında...

Koordinatör ataması konusunda kamuoyunda tam bir uzlaşma yok. Kimileri PKK'nın dolaylı muhatap alınacağından endişeli. Üstelik ABD'ye olan nefret ve güvensizliğin tavan yaptığı bir dönemde... Uzun lafın kısası koordinatör görevine sancılı başlıyor. 11 Eylül sonrası ABD'nin dış politikası, I סנטר כפול בגאורגיה rak işgali, K. Irak'taki Kürt gruplara verdiği sınırsız destek, İsrail'in sertlik yanlısı politikalarına arka çıkması antipatiyi artırıyor.

Bu atmosfer içinde koordinatörün ne yapabileceği merak konusu. Gerçi Edip Başer, ''siyasi irade gösterilirse koordinatörlük sonuç verebilir'' diyor. Sadece Türkiye'nin siyasi iradesi yeter mi o da tartışılır. Çok değil dün Avrupa Parlamentosunda (AP), Avrupalı parlamenterler himayesinde basın toplantısı düzenleyen terör örgütü PKK üyeleri, terörist başı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını istedi.

ABD yetkililerinin, terör örgütünün Kandil dağında ileri gelen yöneticiler ile dolaylı temas halinde olduğu bilinen bir gerçek. Bu nedenle Başer'in söylediği gibi siyasi irade konusunda ittifak yok. Terörle mücadelenin çok yönlü ayakları var. Bu ayaklardan birisini uluslararası işbirliği ve desteği oluşturuyor. Şimdiye kadar bu olmadı. Olacağına dair de kocaman soru işaretleri var.

Koordinatörlüğe getirilen bir ne yapacağı neyi konuşacağı? Çünkü iki ülkenin terör örgütüne karşı bakışı belli. Yapılanlar ve yapılmayanlar da ortada. Koordinatörün muhtemel tansiyonun yükselmelerin "tansiyon düşürücü" bir rol oynacağı izlenimini veriyor..

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün açıklamaları da bu durumu özetliyor. Gül çıtayı şimdiden düşürdü. Ne diyor Gül: ''Ancak kimse yanımızda olmasa da biz gerekeni yapacağız. ABD'nin bin tane işi var, PKK da bunlardan biri. Ama bizim açımızdan PKK en önemli iştir. '' Yani Bakan Gül'ün ABD'nin atabileceği adımlar konusunda beklentileri az. Koordinatörden beklenen görev ve faaliyetler bu açıklamalarla sınırlanmış oldu.Kategori : POLİTİKA