Kongoda kanlı köy baskını

Kongoda kanlı köy baskını
Kongo'nun kuzeydoğusunda bulunan Monoli Köyü'ne baskın yapan askerler köylülerle çatıştıAbone ol

Birleşmiş Milletler (BM) destekli yayın yapan bir radyoda yer alan habere göre, olay 5 Eylül'de meydana geldi. Demokratik Kongo'da istikrar halen sağlanamadı. Ülkede yaşanan çatışmalar sürüyor. BM destekli yayın yapan bir radyo, bugün yaptığı açıklamada, 5 מתיחת זרועות בגאורגיה Eylül tarihinde askeri bir birliğini ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Isangi bölgesine bağlı Monoli köyüne saldırı düzenledi.

Köylülerin evlerini basan askerler 5 kişiyi öldürdü. Radyo Okapi, askerlerin nereden geldiğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermezken, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, köyün yağmalandığını ve evlerin ateşe verildiğini bildirdi. Orientale bölgesinin Askeri Operasyonlar Şefi General Joseph Padiri, konuya ilişkin olarak soruşturma başlatıldığını ancak ölü sayısının henüz doğrulanmadığını açıkladı.

Öte yandan 1998-2003 yılları arasında sivil ve bölgesel savaşlara sahne olan Demokratik Kongo'da iç karışıklıklar halen devam ediyor. Geçtiğimiz hafta BM'nin üst düzey insan hakları yetkilisi Jan Egeland, Kinshasa'ya yaptığı ziyaret sırasında, bölgedeki artan şiddet olaylarından üzüntü duyduğunu belirtmişti. Egeland, Temmuz ayında yapılan seçimlerin ardından ülkede barış sürecine girildiğini ancak halen özellikle doğu bölgede yaşayan Kongo halkının dünyanın en kötü insani krizi ile karşı karşıya olduğunu söylemişti.Kategori : DÜNYA