Kıbrıs Türkünün bir başka derdi

  • Ana Sayfa
  • Kıbrıs Türkünün bir başka derdi
Kıbrıs Türkünün bir başka derdi
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, sporda izolasyon nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini söylediAbone ol

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türkünün karşılaştığı izolasyonların en haksızlarından birisinin spor ambargosu olduğunu belirterek, bunun kabul edilip hazmedilecek bir durum olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, 8. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunlarını düzenleyen KKTC מרפאת השיניים הטובה ביותר בטביליסי Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) heyetini ve oyunlara katılan bazı ülkelerin temsilcilerini kabul etti. Talat, kabulde yaptığı konuşmada, KKTC'ye uygulanan spor ambargosunun dünyadaki en haksız uygulamalardan biri olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türkünün sorumlusu olmadığı uluslararası bir durumdan sorumlu tutularak spor yapmaktan alıkonulduğunu kaydetti. Kıbrıs Türkünün maruz kaldığı spor ambargosunun baskıcı boyutunun, Türkiye'den bile takımların KKTC'ye endişe duyarak gelmelerine yol açtığını belirten Talat, F1 İstanbul Grand Prix kupa törenini buna örnek gösterdi.

Törende kendisinin birinci gelen sporcuya kupa vermesi nedeniyle Türkiye'nin anlamsız bir şekilde mahkum edildiğini ifade eden Talat, kendi akışı içindeki kupa töreninin daha sonra politik malzeme yapıldığını belirtti. KKTC MOK Başkanı Hasan Ali Bıçak da oyunlara bu yıl 13 ülkeden 275 sporcunun katıldığını belirterek, oyunların geçen yıla oranla büyük bir aşama kaydettiğini söyledi.

Organizasyonun daha kapsamlı olabileceğini, ancak ülke kaynaklarının kısıtlı olduğunu ifade eden Bıçak, imkanların daha ileriye gitmesi halinde oyunlara daha çok federasyonun katılabileceğini kaydetti.Kategori : DÜNYA