Demirelden paşalara destek

Demirelden paşalara destek
9. Cumhurbaşkanı Demirel, son günlerde sert mesajlar veren paşalara destek verdi!Abone ol

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ''Türkiye'de ulus devlet, üniter devlet, laik devlet tehlikeye girerse, sadece asker değil, halk da buna razı olmaz'' dedi.

İş kadını Düriye Neşe Pekin'in Batman'da yaptırdığı 100 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdunun açılış törenine katılmak üzere Batman'a gelen Süleyman Demirel, Batman Valisi Haluk İmga'yı makamında ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, bir gazetecinin, askerlerin son günlerde yaptıkları açıklamalarla ilgili görüşlerini sorması üzerine, ''Genelkurmay Başkanı'nın 2 Ekim'de bir konuşma yapacağı ifade edildi. 1 Ekim günü meclis açılışı var. Sayın Cumhurbaşkanı konuşacak. Ne diyeceğini bilmiyorum ama Türkiye'de çok yüksek seviyede bir tartışma açık'' yanıtını verdi.

Yapılan açıklamalarla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin niteliklerine işaret edildiğini dile getiren Demirel, ''Komutanların söylediği şey, ulus devlete, üniter devlete, laik devlete sahibiz. Yani devletin bu 3 temel vasfının değişmesine razı olmayız. Aksine bunları korumak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) verilmiştir. Siyasi bir olay değil, görevdir. TSK'nın bu görevi yapmama gibi bir seçeneği yoktur'' diye konuştu.

Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Eğer, (üniter, ulus ve laik devlet tehlike altına girerse biz görevimizi yaparız) diyorlar. Daha önce bu görevi yaptılar. Bundan sonra yapacakları görev hangi şartlar altında olur, bunlar, bir açı doctor hamit kafkas celik klık getirilmesi gereken şeylerdir. Türkiye'de ulus devlet, üniter devlet, laik devlet tehlikeye girerse sadece asker değil, halk da buna razı olmaz. Türkiye, halkıyla ve kurumlarıyla bu devlete sahiptir. Askerin bu söylediği sözler, kendilerinin düşünüp taşındığı ve söylediği şeyler değildir. TSK, söylemleriyle, Anayasa'daki ve kanunlardaki mevcut olan şeyleri tekrarlıyor.''
-''ASKERLERİN KONUŞMALARI YADIRGANMASIN''-

Demirel, asker konuşmalarının çok kimse tarafından yadırgandığını belirterek, şunları kaydetti: ''Askerler niye konuşuyor? Birşey mi var acaba? Askerlere niye konuşuyorsunuz diye sorarsanız onların cevabı konuşmalarının içinde var. (Biz, kanunlarda yazılı görevlerimizi tekrarlıyoruz) diyorlar. Böyle diyene (niye konuşuyorsunuz) diyebiliyormusunuz, diyemiyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başı, tepeden tırnağa bu beyanların ne için yapıldığının üzerinde durmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, eğer bir tehlikeye maruzsa Anayasa'sında bu tehditleri tespit edip, tedbirleri hükümete, dolayısıyla parlamentoya tavsiye edecek bir Milli Güvenlik Kurulu var. Orada askere diyeceksiniz, (rahatsız olduğunuz konu nedir?) Bunları Milli Güvenlik Kurulu masasına koyacaksınız. Oradan çıkacak tedbirleri hükümete tavsiye eder, hükümet icranın yapacağı kısımları yapar, yasama organına götürmesi gereken şeyleri götürür.''

-''CUMHURBAŞKANI'NI HALK SEÇMELİDİR''-

Türkiye'de Cumhurbaşkanı'nı halkın seçme zamanının geldiğini ve Cumhurbaşkanı'nı seçmenin halkın hakkı olduğunun belirten Demirel, ''Türkiye'de ilk kez Cumhurbaşkanı seçiliyor değil. 11. kez Cumhurbaşkanı seçilecek. Eğer Türkiye Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanını halk seçtirebilseydi, bu tartışmaların hiçbiri olmayacaktı'' dedi. Türkiye'nin meselesini (Cumhurbaşkanını halk seçsin mi? seçmesin mi?) tartışmalarının oluşturduğunu kaydeden Demirel, şunları söyledi: ''Avrupa'daki 26 ülke içinde 17'sinde Cumhurbaşkanı'nı halk seçiyor. Yani, Türkiye'de de bunun zamanı gelmiştir. Cumhurbaşkanını halk seçmelidir. Ama Türkiye bunu yapmıyor. Bana göre Cumhurbaşkanını seçme hakkı halkın hakkıdır.'' Demirel, gelecek 10 yıl Türkiye'nin huzura ve sükunete ihtiyacı olduğunu dile getirerek, ''Türkiye, bugünkü dünyayı yakalayabilmesi için 10 sene istikrar içinde, iyi yerlerde ve temsili adaletle gidebilmelidir. Yani, rejim tartışmaları olmadan gidebilmelidir'' diye konuştu.

-HAKKARİ'DEKİ ÇÖP TOPLAMA EYLEMİ-

Hakkari'de tugay komutanlığına bağlı askerlerin ve eşlerinin, çöplerin toplamasıyla ilgili yaptığı eyleme yönelik bir soruyu, Demirel şöyle yanıtladı: ''Pisliği savunmak mümkün mü? Pis bulmuşlar orayı temizleyivermişler. Bütün mesele askerlerin sokağı temizlemesi. Asker, pis bir sokağı temizledi diye kıyameti koparmanın alemi yoktur. Biri temizlemiyorsa, biri çıkar temizler.'' Demirel, bölgedeki son gelişmelerin olumlu olduğunu, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki hassasiyetlerini herkes tarafından bilindiğini belirterek, halkın da bu konuda hassas olduğunu ve Türkiye genelinde halkın teröre prim vermediğini kaydetti. Bugüne dek Avrupa ve Türkiye'nin komşularından kaynaklı terörün, bugün Irak'taki gelişmelerle tırmandığını ifade eden Demirel, Irak'taki gelişmelerin Türkiye'deki terörü pompaladığını da vurguladı. ABD'nin terör olayları konusunda bir koordinatör atamasının, Türkiye'nin bu konudaki ızdırabını ve acısını anladığı anlamına geldiğini öne süren Demirel, ABD'nin Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan terörle mücadele konusunu da kabul etmiş olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin huzur ve kardeşliğe ihtiyacının bulunduğunu ifade eden Demirel, ''Gün sevgi ve saygı günüdür'' diye konuştu.

-KIZ ÖĞRENCİ YURDUNUN AÇILIŞI-

Demirel, daha sonra Kültür Mahallesi'nde yapımı tamamlanan kız öğrenci yurdunun açılışını yaptı. Demirel, burada da yaptığı konuşmada Batman'daki öğrenci sayısını yetkililerden öğrendiğini belirterek, şöyle konuştu: ''Müthiş derecede bir artış var. Bunun yüzde 40'nın kız öğrencilerinin olduğunu öğrenmem, beni çok sevindirdi. Türkiye'de de bu oranın bu seviyede olması sevindiricidir. Batman'da nüfusun 4 binden 400 bine çıkmasıyla, okullaşma oranında geri kaldığımız bir gerçektir. Ben şahsım olarak Batman'da derslik sayısının artışı ve okul yapımı için hayırseverlerden yardım ve destek isteyeceğim.'' Törene katılan kız öğrencileri bir ara yanına çağıran Demirel, onlardan okumalarını isteyerek, ''Bölgenizin ve Batman'ın kalkınmasına önderlik edin. Burada okuyup başarılı olduğunuz takdirde Düriye Neşe Pekin'in hayrı kat kat artacaktır'' dedi. Açılış töreninin ardından Demirel, Batman'dan ayrıldı.Kategori : POLİTİKA